Suvine Kuramaa ringreis

                       SUVINE  KURAMAA  RINGREIS          24.-26.8.2018

Kuramaa on Läti ja oli Vana-Liivimaa läänepoolseim ajalooline piirkond, mis hõlmab Kura poolsaare ning sellest lõuna ja ida poole jäävad Läti alad. Kuramaa põhjaossa, Kura poolsaare tippu, jäävad liivlaste viimased asualad.  Nad on kõige kaugemal läänes elav Läänemere soome-ugri rahvas.
1. päev.  Väljasõit  kell 06:30 Tartust, Turu tn. McDonalds’i ja tankla vahelisest parklast.  Esimeseks peatuseks on Ragana, kus teeme jalasirutuspeatuse.  Võimalus einestamiseks kas omast leivakotist või kohvikus. Kohviku hoolitsetud ümbruses  on kasutatud nõia motiivi, sest “ragana” tähendab läti keeles nõida.  Natuke  puhatud, einestatud  ja ees ootab pikem sõit  Kolka poole. Kolka neem – kahe mere kohtumispaik. Laevasõiduks on see ohtlik paik. 6 km pika madaliku taha tehissaarele on hoiatuseks ehitatud tuletorn (1884). Kevadel on aga ideaalne koht lindude rände jälgimiseks, kuid suvel – paradiis ujujatele ja surfajatele. Kohalikus talus pakub perenaine meile traditsioonilisi liivlaste roogi, odratanguputru ja rukkijahust porgandikooki. Samuti pajatab ta meile liivlaste elust ja meie uurime, kuidas käib taluelu. Liivlaste Rahvamaja. Tänapäeval on rahvamaja säilitanud oma mõtte – ühendada liivlasi. Igal augusti esimesel laupäeval tähistatakse Mazirbes liivlaste pühi. Külastame kohalikku,  väikeses tares asuvat muuseumi. Enne Ventspilsi jõudmist teeme peatuse Staldzene pankrannikul. Siin käivad veel praegugi kalurid merel ja tuulevaiksetel suveõhtutel on siin tihti tunda külmsuitsutatud lestade lõhna. Staldzene on oma muljetavaldava kõrge merekaldaga, nii linnaelanike ja ka külaliste armastatud jalutuskohaks. 2001. aastal peale tormi tõi Staldzene merekallas päevavalgele pronksiajastu (7.saj e.m.a) ehted ja muistsed tarbeesemed, mis on suurim sellelaadne leid Baltimaades. Praegu on see  vaatamiseks välja pandud Liivi ordulossis. Õhtul majutus apartament hotelli  (2 x 2-k. mugavustega toad).
Soovijad saavad  võimaluse tutvuda linna ööeluga.
2. päev. Hommikusöök. Liivi Orduloss
, mis on Läti vanim keskaegne kindlus siin saame näha neid tarbeesemeid ja ehteid, mis uhuti Staldzene randa 2001.aastal.  Ventspilsi  linna-ekskursioon bussiga ja jalgsi. Ventspilsi võib vaieldamatult pidada Läti purskaevude ja lilleskulptuuride pealinnaks, mida me ka ise saame  näha.  Ostgals – omanäoline ja romantiline koht väikeste munakivitänavate, 19.saj. pärineva puithoonestuse ja akendel õitsvate pelargoonidega.  Turuplats – kellamänguga kellatorn, mis heliseb iga täistund ja kaev, mis päikeselise ilmaga toimib ühtlasi päikesekellana. Mereäärne park – sobiv haljastus, väikesed vesiroosidega tiigid ja Ankrurada, kus on igas suuruses ja kaalus neid ja millest  suurem kaalub 23 tonni  ning  on 6 m kõrge. Linnas on vaba aeg, kus saate käia omapäi ja  einestada. Kokkulepitud kellaajal sõidame ekskursiooni-laevaga Hercogs Jekabs  mööda Venta jõge, mis annab meile võimaluse tundmaõppida Ventspilsi vee pealt ja vaadata lähemalt ainukest Läti ülestõstetavat silda.  Õhtul vaba aeg.
3.päev.  Hommikusöök. Lahkume asjadega hotellist ja võtame suuna kodu poole. Teepeale jäävad mitmed huvitavad kohad, mida kindlasti külastame.
 Kuldiga– ajaloolises keskuses on säilinud kitsad tänavad, omapärased ühekorruselised majad korstnaga keskel ja punase kivikatusega. 1368. aastal sai Kuldīga Hansaliidu linnaks. Linnas ei ole nüüdisaegseid teid ega raudteed, mis muudaksid selle arhitektuuri, nii et on säilinud tüüpiline provintsi stiil, mis annab talle kultuuri- ja ajaloopärandi staatuse. Linna ajalooline hoonestus ja loodus moodustavad ainulaadse ühtse ansambli, mille sarnast ei ole mitte ainult Lätis, vaid ka mujal Euroopas. Kuldīga (Goldingen) oli Liivi ordu Kuldiga komtuurkonna komtuuride residents. Samuti oli ka algselt  Kuramaa hertsogkonna  pealinn aastatel  1596 – 1616, enne pealinna üleviimist Jelgavasse (Miitavisse).  Kuldīga vanalinna keskuses voolab Alekšupīte. Tema juga on 4,5 meetrit kõrge ja  on kõrgeim juga Lätis. 17. sajandil käivitati seal esimene paberivabrik Kuramaal. Alekšupīte vool on väga omapärane, jättes mulje, et see justkui voolab läbi Kuldīga vanalinna majaseinte ning seetõttu nimetatakse Kuldīgat Läti Veneetsiaks. Linn on ka kuulus tänu Euroopa kõige laiemale joale.  Kuldīga uhkus on Venta, kõige laiem juga Euroopas – 240 meetrit lai. Kevadel saab joa kohal vaadata kalade lendamise  näidisesinemist, seetõttu oli Kuldīga kunagi tuntud kui koht, kus „lõhet püüti õhust”.
Sabile
– kaunis idülliline väikelinn  Abava  ürgorus.  Linna sümboliks on  Veinimägi, mis on kantud  Guinessi rekorditeraamatusse, kui põhjapoolsem  veinimägi, kus kasvatatakse vabas õhus viinamarju. 
Tukums.  Väike linn, kus vanalinnas on veel munakivitänavad  ja meeli paitab rooside lõhn. Külastame Šlokenbeka mõisa, kus on vana kindlus-mõisa hooneteansambel, mille ehitamist alustati 15. sajandil. Siin asub Läti Teemuuseum, mis käsitleb Läti teedeehituse ja tehnika ajalugu. Hea võrdlus meie  Maanteemuuseumiga  Varbusel. Külastus on veel tasuta. Edasi suundume Riiga, kus LIDO’s teeme peatuse.  Saab einestada  ja niisama  ringi vaadata, sest õiteilus aed on seda väärt.  Kui kõhud täis ja tuju hea, siis oleme hilisõhtuks Tartus tagasi.

HIND: 139 eurot korduvreisijatele ja varajastele tellijatele kuni 31.12.2017
            145 eurot tavahind

Hind sisaldab: 2 ööbimist koos hommikusöögiga, lõunat Kolka neemel, bussirenti ja giiditasu
Lisatasu eest: pääsmed (12€) ja soovijatele med.kindlustus

EST-Reisid ei vastuta piletihindade muutuste eest.

Kõigil on kohustuslik tutvuda ja järgida EST-Reiside reisitingimusi, mis on olemas meie kodulehel www.estreisid.ee

Reisikorraldaja:    EST-Reisid   Raatuse 20  Tartu 51009    
                                                Tel:  744 1666  E-post: estreisid@neti.ee
                                                      Lossi 13  Põltsamaa 
                                                Tel: 55512921  E-post: poltsamaa.estreisid@neti.ee

 

Saada päring siit!

 

EST-REISID OÜ krediidireiting