august, 2022

21augAll DayC.R. Jakobsoni uuenenud taluhäärber Kurgjal. L.Koidula ja Vändra. Eesti sortide suurim roosiaed.al.53€

Event Details

L. Koidula ja  C. R. Jakobson. Talumuuseum, Vändra kirikumõisa pastoraat, roosiaed

                                             Ilus oled isamaa…500 krooni  21. august 2022

Tartust väljasõit Turu tn McDonaldsi parklast kell 7.30
Carl Robert Jakobsoni 2021 aastal uuenenud  Talumuuseum Kurgjal. 1874. aasta kirjutas Carl Robert Jakobson oma mõrsja Juliele: „Nii ilusat kohta kui Kurgja, olen ma harva näinud…”. Meil jääb üle temaga ainult nõustuda. 1948.aastal asutati C.R.Jakobsoni Talumuuseum, mille esimeseks direktoriks sai tema vanim tütar Linda. Praeguseks on korda seatud täielikku või osalist taastamist vajavad hooned. Muuseumi peahoones asub C.R.Jakobsoni elu ja tegevust tutvustav väljapanek. Uusehitusena on valminud rehi- kuivati C.R.Jakobsoni projekti järgi. Muuseumi teeb eriliseks tegutsev talu karjakasvatuse ja põlluharimisega. Silmarõõmu pakuvad eesti maatõugu lehmad, valgepealised lambad, eesti hobune, kuked- kanad ja kalkunid. Kõik hooned Kurgja – Linnutaja talus on ehitatud C. R. Jakobsoni projektide järgi.
Giidi saatel teeme aga ringi peale aidale kus asuvad vanad tööriistad, saunale kus elas C.R. Jakobson perega, vaatame vesiveskit ja heidame pilgu lauta ja muidugi 2021 aasta septembris avatud, värskelt renoveeritud taluhäärberis,uuele näitusele “C.R. Jakobson – Eesti vaimupõllu ärataja”.  Meiega ühineb kohalik giid, paikkonna ajaloouurija, kelle käest kuuleme palju huvitavat.
Lydia Koidula. Järva Teatajas (8.12.1939) seisab, et:  
LYDIA KOIDULA SÜNNIKOHT TÄHISTAMISELE. MÄLESTUSSAMMAS KIRJANEITSILE VÄNDRASSE.
„Juba mõnda aega on Vändras plaanitsetud Lydia Koidula sünnikoha tähistamist kas monumendi püstitamise teel või muul viisil. Nüüd tõotab kavatsus teostamisele tulla, kuna lähemal ajal tahetakse kohalikkude gaidide poolt kokku kutsuda seltskondlike organisatsioonide esindajate nõupidamine ühenduses Lydia Koidula mälestuse jäädvustamisega Vändras, kus ta J. V. Jannseni tütrena sündis. Esialgsete kavatsuste järele tahetakse Koidulale püstitada mälestussammas praeguse Vändra koguduse maja juurde. Kui see kavatsus teostub, omaks Vändra viienda ärkamisaja tegelase monumendi, kuna varem on Vändrasse püstitatud C. R. Jakobsoni, A. Jürgensteini, Lilli Suburgi ja Ernst Sokolovski mälestussambad“. Tegelikult on mälestuskivi hoopis alevi lähedal Vändra–Viljandi maantee ääres, kus oli Lydia Koidula sünnikoht (kunagine köstrimaja pole säilinud). Tänapäeval tähistavad seda park ja J. Raudsepa loodud mälestuskivi. Kivil seisavad Koidula profiil ja tekst: “Siin sündis 24. XII 1843 ja elas kuni 1850. aastani Lydia Koidula”, kivi all servas: “Meil aiaäärne tänavas, kui armas oli see! Kus kasteheinas põlvini me lapsed jooksime …”. Koidula eluajast on järel mõned viljapuud ja pooleldi varisenud kaev.
Vändra vana surnuaed, kuhu on maetud Mihkel Lüdig (oli eesti helilooja, koorijuht ja organist, üks konservatooriumi asutajaid), Lilli Suburg (eesti kirjanik, ajakirjanik, haridustegelane ja naisõiguslane, kelle sünnist möödub tänavu 180 aastat), Anton Õunapuu (eesti sporditegelane, kergejõustiklane, võimlemis- ja ujumisõpetaja, eesti skautluse rajaja. Kalevlaste Maleva kuulipildujate roodu pealik Vabadussõjas, hukkus 1919 Petserimaal) jt.
Vändra kirikumõisa pastoraat. Külastame  IIDA Kangakudumise Muuseumi, mille  eesmärgiks on säilitada erilisi Eestist pärit kangastelgi, käsitsi kootud tekstiile, kangakudumise ja käsitöö raamatuid ning käsikirju.
Pärnumaa talu roosiaiast leiate kõik 67 roosisorti, mis on aretatud Eestis aastatel 1950–2017. Selle ainulaadse kollektsiooni on talu perenaine aastate jooksul kokku otsinud, taimi paljundanud ja päästnud nii mõnegi Eesti roosisordi hävimisest. Teist sellist eraaeda Eestis ei ole. Eesti rooside kollektsiooni võib veel näha Tallinna botaanikaaias, kuid ka seal ei ole kõiki sorte, mida sellest talust leiab.
Lisaks Eesti sortidele kasvab talus vanu pargiroose, mis on kogutud mõisaaedadest. Külastajate lemmik on sulni roosimoosi lõhnaga Hansa hekk, mis taluaeda ümbritseb, ning uhke Kurista roosihekk maja ees. Lisaks kaunistab aeda 17. sajandi Hollandist pärit aromaatne „Kadriorg“ – roos, mille õie kujutis on Kadrioru lossi peasaali plafoonil ja millest on kujunenud Kadrioru sümbol. Pärandroosiaia kõrvalt leiate ürdiaia, kus ka hästi lõhnavate maitse- ja ravimtaimede vahel kasvavad roosid, ning esindusliku pargirooside kogu. Huviline saab kaasa osta roosiistikuid, mis on silmatud kohapeal kasvatatud aluste peale.

Reisi hind koos lõunaga on 53 eurot
Lisanduvad külastuskohtade tasud
: pensionär/õpilane …€ ja teised …€
Reisikorraldaja: Est – Reisid OÜ   tel. 7441666    estreisid@neti.ee    www.estreisid.ee

Saada päring siit!
reCAPTCHA is required.

Time

All Day (Sunday)

Location

Vändra

Vändra