Juuli, 2023

09jul00:0000:00Läänemaa mõisad ja Matsi randal 63€

Reisi üksikasjad

                             Avastamata Lääne – Eesti.  Mõisad ja Matsi rand   9.juuli 2023

 

Tartust väljasõit kell 7.00 Turu tn McDonalds’i parklast.

Vatla mõis. 1807 Otto Von Roseni valdusesse läinud mõisaansambli hooned on ühed esinduslikumad Läänemaal. Haruldane on triumfiteemaline hallides toonides friis saalis ning mantelkorstnas asuv grotilaadne mõisahärra magamistuba, mille seintele on maalitud eksootilised lõunamaised taimed. Ovaalikujulist esiõue piiravad kaarjas ait ja tall. Praegu asuvad peahoones Vatla külaselts ja raamatukogu.
Huvitav teada! Legendi järgi olla Vatla mõisahärra naabermõisnikuga kihla vedanud, et ehitab hoone, mille ühest nurgast teine nurk kätte ei paista. Ja tõepoolest, kõvera hoone ühest nurgast teise ei näe.

Varbla kooli õuel on Karl Ristikivi mälestuskivi, mis avati 1987. aastal Tallinna raamatuklubi Tõru algatusel skulptor Ants Mölderi kujundatud mälestuskivi Karl Ristikivile. Kivile on tahutud kirjaniku sõnad: “Koduigatsus kauguseigatsus Kahte harusse kasvav puu”.
  Omaaegses Saulepi vallas Varbla kihelkonnas 16. oktoobril 1912 sündinud Karl Ristikivi lõpetas Varbla kuueklassilise algkooli ja valis hiljem Tartu ülikoolis erialaks geograafia. Eesti kirjanike liidu liige sai temast 1939. aastal. Paadipõgenikuna jõudis Ristikivi 1944. aasta sügisel Rootsi, töötas seal arhiivi-, haigekassa- ja kindlustusametnikuna ning oli võõrsil Eesti kirjanike klubi esimees. Ta lahkus siitilmast 64aastasena.

Uue-Varbla mõisahoones asuva muuseumi väljapanek kajastab Varbla valla ajalugu ning kohalikku eluolu möödunud sajandi esimesel poolel. Muuseumis on käsitöötuba ja siit pärit kirjanik Karl Ristikivi “raamatupööning”. Mõisa viljaaidas saab tutvuda vanade tööriistade ja masinatega. Varaklassitsistlikus stiilis puidust mõisa peahoone aastast 1797 on omaette vaatamisväärsus. Eestis pole just palju kodusid, mis oleks olnud sama suguvõsaliini elupaigaks viie põlvkonna jagu. Veel üllatavam on, kui selleks koduks on mõis.

Täna on siin traditsiooniline mõisalaat, kus müügil kõik muu, mitte poekaup. Tantsu ja tralli. Meie tutvume ka mõisaga koos mõisahärra Rene’ga. Mõisaproua Ivi pakub meile lõuna.

Kui ilm soosib, siis puhke (ujumis)peatus Matsi rannas. Liivased luited ja männid. Kes supelda ei soovi, siis tervislik jalutuskäik luitemännikus mere ääres on igati asjakohane.

Õhtul kella seitsme paiku oleme Tartus.

 

Reisi hind koos lõunaga 63 eurot.

Lisatasu eest külastused (hinnad selguvad hiljem).

Reisikorraldaja: Est – Reisid OÜ   tel 55512921   estreisid@neti.ee   www.estreisid.ee

 

Aeg

(Pühapäev) 00:00 - 00:00

Location

Läänemaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga