,

All DayHarjumaa mõisad (4.) viinakuul 28.10.2017al.31€

Event Details

                    Viinakuu Harjumaa mõisad (4.)  28.10.2017

Tartust väljasõit kell 8:00 Turu tn. McDonalds’i ja Statoili vahelisest parklast.

1425. aastal esmamainitud Sutlema (saksa k Sutlem) mõis asub kunagise kihelkonnakeskuse Hageri külje all, Kohila lähistel. Pea 300 aastat elas seal Stackelbergide suguvõsa, 1918a võõrandatud mõisa andis riik Vabadussõjas üles näidatud vapruse eest rendile August Hammerile. 1940. kandis vahetusid omanikud tihti, NL ajal hakkaks tühjaks jäänud maja lagunema. Hoone päästmiseks algatas MTÜ Sutlema Väravatorni Selts talgusarja, mille tulemusena valmis uus katus ja välisilme. Plaanitavas küla(stus)keskuses saab õppida ja praktiseerida restaureerimist, uksed avab maalikool “Rändava Kunstniku Kodu”. 17. sajandil eraldati tolleaegsest suurest Ruila mõisast mitmed teised mõisad, nende hulgas Haiba mõis ja Laitse mõis. Kui Johann von Ulrichi neljas tütar Katharina Friederike abiellus Magnus Adolph Theodor von Bremeniga, läks mõis 1815. aastast Bremenite suguvõsa valdusesse ning kuni 1939. aastani kuuluski mõis Bremenitele.  Praegust mõisahoonet võib lugeda klassitsistlike lisanditega historitsistlikus stiilis ehitiseks. 17. sajandil püstitatud esimene korrus on ehitatud paekivist ja 19. sajandil lisatud teine korrus on puidust. Mõlemal korrusel on säilinud 19. sajandi ahjusid, barokse vormistusega tahveluksi ning laud- ja parkettpõrandaid. Hoones on 11 mõisaaegset ahju, mis on senini töökorras. Ruila mõisakompleksi kuuluvad peahoone, ait, tõllakuur, tallid, sepikoda ja park. Ruila koduloom-uuseumis on võimalik tutvuda unikaalsete materjalidega kooli ja ümbruskonna ajaloo kohta.Kindlasti tasub Ruilas olles külastada ka  Kääbaste mäel asuvat Ukukivi, mis on tuntud ka Ruila Lossikivi, Neitsikivi, Lindakivi ja Kalevipoja põllekivina. See on Eesti suurim ohvrikivi, mille ohvrilohu läbimõõt on ligi 40 cm.Kaasajal ei pea mõisaprouaks saamiseks aadlikule mehele minema või terve elu mõisa soetamisest unistama. Määravaks võib saada juhus, nii nagu Krista Ruusi ja Kernu mõisaga (pildil) juhtus. Kernu mõis oli endine Kohatu mõisa osa, mille kuninganna Kristina eestkostevalitsus 1637. aasta 31. augustil konfirmeeris Johann von Neukirchi tütrele Magdalenale.Vahepeal on palju vett merre voolanud, mõisal mitmeid omanikke aga 18. sajandi lõpul, mil mõis kuulus Tiesenhausenitele, hakati esinduslikult välja ehitama mõisakeskust. Vabahärra Ungern-Sternberg lasi aastail 1810–1813 Kernu mõisa härrastemaja klassitsistlikus stiilis ümber ehitada. Hoone arhitektiks peetakse Carl Ludvig Engelit. Hoonel olid varem ka pikad tiibgaleriid, mis lõppesid kahekorruseliste ehitistega nende otstes, kuid kaasajal on need hävinud. Endises mõisa härrastemaja paiknes aastakümneid hooldekodu, kuni 2013. aastal omandas mõisa AS Evore. Alustati suureulatuslike renoveerimistöödega ja tänaseks on avatud peahoone tiivas Kernu mõisakohvik Ludvig. Kompleks on plaanis taastada endises ilus avalikuks kasutamiseks koos hotelli, seminari-, konverentsikeskuse ja restoraniga. Kõrvalhoonetest on hävinenud viinavabrik. Tall, küün, tõllakuur ja osaliselt säilinud veski renoveeritakse.

Saku mõis. Saku alevikus asuv mõis pärineb aastast 1622.  ning 1820. aastal rajatud  hoone kuulub Eesti klassitsistliku arhitektuuri tippude hulka. Arvatakse, et hoone kavandas üks ajastu kuulsamaid arhitekte – Carlo Rossi.  1. novembril 2002 avati uuenenud Saku mõisas puhke- ja seminarikeskus.
Saku Pruulikoda.
1820 aastal asutas Saku mõisa tollane omanik, saksa soost krahv Karl Friedrich von Rehbinder oma mõisa juurde õllekoja. Samast aastast alates on Saku õllemeistrid pruulinud kohalikust põhjaveest, parimatest linnastest, humalast ja pärmist head Eesti õlut.

Saku Pruulikoda avas oma uksed 18. juunil 2003. aastal. Saku Pruulikoda on endale nime saanud oma asukoha järgi – asume 20. sajandi algul Vääna jõe kaldale ehitatud ajaloolises pruulikojas, kus valmistati õlut aastatel 1909-1992.
25.oktoobril 2012 aastal avati taas Saku Õlletehase muuseum ja uuendati turismiteekonda tehases sees.
Eesti vanimal õlletehasel on rõõm tutvustada oma ajalugu ja tootmist ning anda ka maitsta Saku Õlletehase poolt valmistatavat toodangut. Ekskursiooni pikkuseks võite arvestada ca 1,5 tundi. Selle käigus tutvutakse nii toote valmistamise protsessiga kui ka maitstakse toodetavat (5 jooki). 
Reisi hind:  31 eurot
Hind sisaldab: bussisõidu, giiditeenuse ja lõuna

Lisatasu eest külastused (2017.a. hinnad täpsustamisel)

Reisikorraldaja: Est – Reisid
                         Raatuse 20 Tartu tel. 7441666   estreisid@neti.ee
                         Lossi 13 Põltsamaa tel. 55512921 poltsamaa.estreisid@neti.ee

Reisitingimused www.estreisid.ee

Saada päring siit!
reCAPTCHA is required.

Time

All Day ()

Location

Harjumaa

Harjumaa

Organizer

Est-Reisid OÜ+372 744 1666