august, 2024

10aug00:0000:00"Kõik roosid..." suvelavastus ja Alatskivi loss sõiduhobuste talligaal 54€

Event Details

             Suvelavastus „Kõik roosid…“ ja kultuurilooline Peipsiäär 10.08.2024

Tartust väljasõit kell 12.00 Turu tn McDonaldsi parklast.

Muusikaline komöödia Vanemuise näitleja Helend Peebu näitlejatee esimestest sammudest kuni tema igihalja hiti “Kõik roosid ma kingiksin sulle…” laulmiseni hulludel aegadel Vanemuise Teatris.
Näitleja Helend Peep rõõmustas pea terve sajandi teatripublikut oma laulude ja rollidega. Pärit on ta aga Iisakust, Ida – Virumaalt. Kuidas kujunes lihtsast talupoisist teatrimees ja kellega viis teda saatus kokku Eesti jaoks hulludel aegadel kodumail ja Vanemuises, näeb muusikalises komöödias

 Kõik roosid… 
Suvelavastust mängime vabas õhus ja vaid neljal õhtul augustikuus Iisaku Lauluväljakul kell 18.00. Etendus kestab 3 h ja 35 min. 15 min peale etenduse lõppu kojusõit. Tartus tagasi u 23.30.

Lavateksti autor ja lavastaja on Rednar Annus, kunstnikutöö Riina Vanhaselt. Lisaks Maarius Pärnale nimiosas löövad kaasa Henrik Normann, Tiina Tõnis, Triin Lellep, Hellar Bergmann, Allar Kress ja hulk näitlejaid Alutaguselt ja Tallinnast.

Alatskivi loss ja sõiduhobuste tall.

Mõisaid on Eestimaal olnud väga palju. Alatskivi identiteet seisneb suuresti ajaloos – legendides ja müütides, mida räägitakse nii lossi kui kogu ümbruse kohta. Kogu mõisakompleks, mida küll algsel kujul enam ei ole, võimaldab tunnetada aja kulgemist. Paljud hooned on hävinud, mitmed saanud uue sisu ja funktsioonid, kuid mõisa peahoone lossi näol viib meid ajas tagasi XIX sajandisse.
Mõis moodustab hoonete, maade, objektide ja legendide kogumi, mille hingust on tunda tänasel päevalgi. Alatskivi mõisa hoonestuse ja ilmestavad objektid saab jagada tinglikult nelja ringi, mida seovad maalapid ja teedevõrk. XIX sajandil kuulus mõisaansamblise 57 hoonet ja objekti, millest oma kohal seisab veel 41.
Esimene ring on mõisasüda. Loss ja selle lähiümbrus – tõllakuurid, juustukelder, jääkelder.
Teise ringi ehk majandusringi moodustasid pesuköök, laudad, küün, aedniku maja, sepikoda, saun, mõisateenijate elamu, hobusetall, tallimeeste elamu, vankrikuurid, viljapuuaed ja linaleotustiik.
Alatskivi mõisa sõiduhobuste tall on saanud uue elu. Nüüd on siin näitusetall.
Alatskivi lossi külastajad on ikka teada soovinud, kuidas siinne baltisakslasest aadlik parun von Nolcken suutis mõisat nii majandada, et sai oma perele koduks nõnda uhke eluhoone ehitada, lisaks veel palju reisida ja oma harrastustega tegeleda. Ehkki toonane mõisniku elustiil sarnanes tänapäevasega, oli muu elu-olu 150 aastat tagasi sootuks teistsugune.
Ekspositsioon püüab anda pisukese ülevaate Alatskivi mõisa elust, mil selle omanikud olid von Nolckenid ja kui siia ehitati imeline loss koos suure hulga majapidamishoonetega.
Juhan Liiv, siin kandis sündinud armastatud poeet, on öelnud: „Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta“. Minevikumälu alalhoidmisega on vaja järjekindlalt tegeleda. Juba täna on raske maastikul leida lagunenud mõisahoonete asukohti, mäletada sündmuste toimumisaega ja detaile, rääkimata veelgi varasemast ajast. Kirjalikud allikad sageli puuduvad või on vastuolulised ja neid, kes võiksid mäletada, enam pole.
Olgu siia sõiduhobuste talli loodud ajalookild see, mis aitab hoida ühist ajaloomälu. Nii seda, et mõisad ja baltisakslased on pikka aega olnud suur osa meie kultuuriruumist kui ka seda, et ajaloo keerdkäikude hammasrataste vahelt ei ole pääsenud ei pärisorjad ega aadlikud. Tunnike vaba aega.

Kaasa võtta ilmastikule vastav riietus, vajadusel vihmakeep ja ehk väike istepadi.

Reisi hind koos teatripiletiga on 54€

Lisatasu eest Alatskivi lossi- ja sõiduhobuste talli giidiekskursiooniga …€ (hind selgub, korjame bussis)

Reisikorraldaja: Est – Reisid   tel 55512921   estreisid@neti.ee  www.estreisid.ee reisikalender, reisitingimused jm info

Time

(Saturday) 00:00 - 00:00

Location

Iisaku

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga