august, 2022

07augAll DayKirjanduslik kultuuri- ja loodusretk Lääne - Virumaale. "Leskede klubi", Käsmu, Võsu ja Lobi neem

Event Details

Kirjanduslik kultuuri- ja looduseretk Lääne – Virumaale  7.august 2022

Tartust väljasõit 8.00 Turu tn McDonalds’i parklast. 10 min varem kohal olla.

Eha Veem on väga huvitav krimikirjanik, kelle sulest on ilmunud kuus raamatut „Leskede klubi“ sarjast („Postkast nr.4“, „Natalie“, „Armulaua mõrv“ jt). Kirjanik räägib oma raamatutest ja kuidas ta nendeni jõudis. Koos temaga avastame Võsu (G.Otsa ja M. Mikiveri pink, promenaad jm) ja Käsmu võlusid. Käsmus külastame kalmistut ja kabelit.
   Käsmu Meremuuseumi tutvustab selle looja ja tulihingeline eestvedaja Aarne Vaik (kalapüügituba, meresõidutuba, kunstituba, kapteniproua tuba, galeriituba, saal, köök jm). Muuseumi territooriumil leidub ka õues rida vaatamisväärsusi. Muinsuskaitse all olev muuseumimaja paikneb rannas väikesel neemeninal ja siin on merehorisonti rohkem kui 180 kraadi. Siinsamas neeme otsas asub Käsmu tuletorn. See on üks kahest Eestis säilinud puust tuletornist. Tuletorn oli Käsmu lahte sissesõitmiseks ning see ehitati Käsmu merekooli initsiatiivil, et sügisel, kui laevad koju tulid, oleks neil lihtsam oma kodusadamat leida… Kaks objekti on territooriumile jäänud nõukogude ajast. Üks neist on tsemendist hirv. Kunagi oli maanteede ääres analoogseid kujusid terve hulk, nüüd on see üks vähestest alles jäänutest. Kuju ise on restaureeritud ja selle all olev suur kivi kannab 2013 suvest  siinsel laevaehitusplatsil ehitatud viie purjelaeva nimetahvleid. Teine objekt, mis alati lastele meeldib ja ronimiseks sobib, on 15 meetri kõrgune remonditud piirivalvetorn – kõrgus on inimesi ikka meelitanud. Sealt ei lahkunud valvel olev nõukogude sõdur 50 aasta jooksul ööl ega päeval – lakkamatult jälgiti, et eestlased Nõukogude Liidust vehkat ei teeks.  Õuel on säilinud piirivalvurite õpetamise platsist osa, kus on betooni sisse jäädvustatud piiririkkujate jäljed. Seal on ka loomade jäljed – juhuks, kui mõni loom tuleb ilma loata üle piiri, et vene sõdur teeks ikka põdra ja karu jälgedel vahet. Lisaks on õues veel juurviljakelder, mis oli kasutusel ka tsiviilkaitse staabina ning maa sees on metallist tsistern, mis oli mõeldud ohvitseride varjendiks. Luugid käivad sellel kõik hermeetiliselt kinni, aga ühtegi õhutoru küll ei ole, nii et seal oleks nad lämbunud mõne tunni jooksul.

Avastusretk Lobineemel Lahemaa Rahvuspargis. Lobi poolsaar on 3,5 km pikk ja 1, 5 km lai merre ulatuv maanina Lahemaa Rahvuspargis. Lisaks kaunile loodusele, jääajast maha jäänud hiidrahnudele, on Lobineem rikas ka erineva pärimuskultuuri maamärkide poolest. Just nende ümber meie jutud endistest aegadest pöörlevadki. Kohtume Lobi muuseumi juures ja peale tervitust räägime Lobineeme olulisusest erinevatel aegade ja valitsejate all ja tema põnevast saatusest, mis on määratlenud ka siinsete inimeste eluolu. Kuuleme Lobi lossi ja looduskaitse all oleva Lobi ussikuuse lugu. Lobi muuseumis saame näha erinevaid Lobi inimestele kuulunud esemeid, millest paljud on küla oma meistrimeeste poolt tehtud, kuid on neid mida meritsi kaugelt maadelt toodud. Nähtavad esemed on seotud konkreetsete külaelanikega ja seega pärimuskultuuriga, kuna igal esemel oma lugu. Külastajate emotsioonid on seotud imestuse, mälestuste kerkimise ja nostalgia tekitatud tunnetega. Muuseumi programmis saab osaleda arvamismängus, mis on külastajates alati elevust tekitavad. Avatud on muuseumi pop-up pood, kust saab kaasa osta siinsete paikade iseloomulikke ehedaid omatehtud tooteid. Teel Lobineeme tippu kuuleme erinevaid legende ja rahvajutte, mis kohaliku rahva seas aegade jooksul on suust suhu edasi antud. Teel näeme Lobineeme ehedat loodust ja suuri kive, mis oma nimes on talletanud lugu. Ekskursioonile planeerime u 2 tundi.

Lobi neeme tipus on kaunis liivarand. Kui soovite seal natuke istuda, jalga puhata ja nö. oma aega nautida? Sellisel juhul võiks kaasa võtta ka rannalina või istumisaluse vms. Sellel ranna-alal kasvavad looduskaitse all olevad mõned taimed, saame ka nendega tuttavaks.

Reisi hind koos lõunaga 53 eurot

Lisatasu eest pääsmed ja külastused (2022 a hinnad selguvad)

Reisikorraldaja: OÜ Est – Reisid  tel 5510419  estreisid@neti.ee  
                                              www.estreisid.ee  tingimused, reisikalender jm

Time

All Day (Sunday)

Location

Käsmu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga