july, 2023

05jul00:0000:00Kuulus ja kummaline Ida - Virumaa 6. Aidu karjäär ja Maidla mõis. Ootelehtal 59€

Event Details

Kuulus ja kummaline Ida – Virumaa 6. Aidu karjäär      5.juuli 2023

Tartust väljasõit kell 9.00 Turu tn McDonaldsi parklast.

Aidu karjäärist kaevandati põlevkivi ligi 40 aastat. Kaevandamistööd lõpetati varude ammendumise tõttu 2012. aastal.
Aidu karjääri põlevkivitoodang ulatus umbes 2,4 miljoni tonnini aastas.
2008. aastal sündis idee rajada suletavale karjäärialale Eesti esimene rahvusvahelistele nõuetele vastav sõudekanal. 2009. aasta detsembris allkirjastati Eesti Olümpiakomitees ühiste kavatsuste protokoll ala arendamiseks ning aasta hiljem valmis Aidu sõudekanali ja veespordi- ning vabaajakeskuse väljaarendamise kava. 2011. aastal kehtestati ala teemaplaneering ning Lüganuse vald (toonase nimega Maidla vald), Eesti Olümpiakomitee, Eesti Sõudeliit, Eesti Aerutamisföderatsioon ja Eesti Veemotoliit asutasid sihtasutuse Aidu Veespordikeskus, mille eesmärgiks on kaasaegse veespordi- ja vabaajakeskuse välja arendamine.

  1. aasta augustis valmis spordikeskuse keskmeks olev 2,3 km pikkune, 162 m laiune ja 3,5 meetri sügavune sõudekanali süvis, mille rajas Eesti Energia. Kaks ekskavaatorit – Tark Öökull ja Aidu Kajakas – tõstsid kanali rajamiseks ringi 5 miljonit tonni mäemassi.

Lisaks veespordikeskusele on endisele põlevkivikarjääri alale kavandatud tuulepark, Kaitseliidu lasketiir, aheraine taaskasutusala ja erinevad puhkevõimalused. Samuti on Aidus piirkondi, mida katab noor mets, kus elutsevad ka metsloomad. Aastate jooksul on endisele kaeveväljale istutatud üle 4 miljoni puu. Ilusa ilma korral ehk ujumisvõimaluski. Meil on kombipakett safarist ja kaatrisõidust. Mõlemad on kohustuslikud.

Karjäärisafari.
Retk maasturitega vanas Aidu karjääris, mis on pooleldi kattunud metsaga ning pooleldi paekiviväljadega. Retk viib läbi kraavide, metsasihtide ja raske tehismaastiku. Teel ei puudu ka tipud, tehisjärved ning karjäärikanjonid.  Matka jooksul näeb ja kuuleb huvitavaid fakte energia ja kaevanduste kohta ning arutletakse keskkonna teemadel.

Veematk kaatriga.
Parima ülevaate saab Aidu veeteedest muidugi vett mööda.
Meie suure ja stabiilse kaatriga saab nii rahulikult imelisi vaateid nautida.
Matka kestel näeb erinevaid Aidu kanaleid, suurimat allikat, sinist laguuni, Aidu pankrannikut ja muidugi suurimat truupi, mis pandud tee alt läbi just selleks, et sealt paadiga läbi saaks.

Lõuna looduses.

Maidla mõis.
Ida-Virumaal asuvat Maidla mõisa on esmakordselt mainitud 1465.a. Praegune mõisabarokki esindav mõisamaja valmis 1767. aastal Georg Ludwig von Wrangell soovil.
Alates 1925. aastast kuni tänaseni on Maidla mõisas kool ning tänu sellele on see renoveeritud kompleks üks Eesti suursugusemaid barokk-ansambleid.

Huvitav teada: mõisa ehitamiseks hangiti kogu vajaminev ehitusmaterjal lähikonnast, lubi saadi Samma mõisast, katusekivid Purtse ja Kalvi mõisast.

Reisi hind koos lõunaga on 59 eurot (min. 20 in)

Tegevuskulud (karjäärisafari, kaatrisõit ja mõisakülastus)  15-20 inimese puhul a’ 45€ (korjame bussis)

Reisikorraldaja: Est – Reisid OÜ  tel 55512921  estreisid@neti.ee  www.estreisid.ee

 

Time

(Wednesday) 00:00 - 00:00

Location

Virumaa

Organizer

Est-Reisid OÜ+372 744 1666

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga