september, 2020

05sepAll DaySeto Kuningriigipäev, seebid, pühitsetud allikas,Värska Põhjalaager ja Petserimaa Vabadussammas36€

Event Details

                                                                                                Seto Kuningriigipäev  5. septembril, 2020

KROONIKOGO JA SETOMAA VALLAVAL’TSUS ANDVA TIIDÄ’, ÕT KÕIKI PARHILLATSIDÕ TIIDMISTÕ NI’ MÄRKE PERRÄ OTSUSTÕDI – XXVII SETO KUNINGRIIGIPÄIV TOIMUS 5. SEPTEMBRIL!

Tartust väljasõit kell 8:00  Turu tn McDonalds’i parklast

2020 aasta kevadel valmib endises sõjaministri, II diviisi ülema, kindral Nikolai Reegi suvilas Värskas Külastuskeskus. See maja aga asub ajaloolises, Kaitseväe Petseri põhjalaagris, mis rajati Õrsava järve kallastele 1927- 1932. see oli Kaitseväe suvine väljaõppekeskus, kus harjutasid ratsa- ja suurtükiväelased üle Eesti. Kõik laagri hooned ehitasid sõdurid ise. Siin olid barakid sõduritele aga ka hobusetallid, ohvitseride elumajad, söökla ja uhke kasiino. Külastuskeskus toob välja, kuidas siin arenes sõjaväe põhjalaager ja Värskale positiivseid muudatusi tõi. Territooriumil oli 59 hoonet, neist säilinud on 16. Kuuleme selle paikkonna huvitavast ajaloost kuni 2. maailmasõjani (u 1 h giidituuri sees ja väljas, pääse). 17.07.20 avati pidulikult Varska Jõesadam, väike promenaad ja pühitsetud allikas. Allikast vee võtuks tühi pudel kaasa! Petserimaa Vabadussõja mälestussammas avati 20.07.20, kus Riigikogu esimees, president jpt austasid oma kohalviibimisega seda pidulikku üritust. Need kaks sündmust on väikese Värska jaoks suure tähendusega. Seda peab tulema ise nägema!

  1. aastal alustas Vahtraoru talus tööd Vana Jüri Seebikoda, mis on teadaolevalt ajaloos esimene seebikoda Setomaal. Valmistatakse ökoloogiliselt puhtaid käsitööseepe. Tänaseks päevaks on välja töötanud 40 erinevat seepi. Kui Te kuulete veel sinna juurde käivat lugu, siis keegi ei lahku ilma seebiostu tegemata.

XXVII Seto Kuningriigipäev toimub 5.septembril 2020 Kolossova külas. Algab keskpäeval ja lõpeb seto kirmaskiga hilistel õhtutundidel. Selleks aastaks on kokku pandud suur kultuuriprogramm väga erinevate esinejatega. Igav ei tohiks küll kellelgi hakata.

Alates 1994. aastast toimuvatel kuningriigipäevadel kõlab seto hümn, marsib seto sõjavägi, maksab seto raha ning valitakse Kuninga meistrid – parimad taari-, õlle-, veini-, hansa-, sõira-, leiva-, pirukategijad, näputöömeistrid, pillimehed, tantsijad ja lauljad.  Erinevad söögipakkujad on kohal. Laske hea maitsta! Nagu igas õiges kuningriigis, on ka setodel oma kuningas, kes aga puhkab Petseri kloostri liivakoobastes.  
Päeva tipphetkeks ongi  Setomaa ülemsootska, kuningas Peko maapealse asemiku valimine. See toimub maailma kõige demokraatlikumal viisil – inimesed seisavad oma valitud kandidaadi ette ritta. Setomaa ülemsootska on setode vaimne juht ja eestkõneleja.

Vaevalt julgesid esimese kuningriigipäeva korraldajad mõelda, et pannakse alus traditsioonile, mille tähtsust on seto kultuuri püsimisel raske üle hinnata. Tänaseks on Seto Kuningriigist on saanud seto rahva vaimne ühendaja ja üks märksõnadest, mille järgi setosid teatakse. Ja seda selliste sümbolite kõrval nagu seto leelo, rahvariided või õigeusk
Kuna praegu ei ole päevakava veel päris koos ega avaldatud, siis selgub hiljem, milliseks see täpselt kujuneb.

Kaasa võtta sularaha ja kes soovib murul pikutada või istuda, siis mingi tekk ning ettevaatusabinõuna vihmakeep.

Reisi hind 36€

Lisatasu eest külastuskeskuse külastus (pensionär, õpilane 4,50€ ja teised 6,50€ korjame bussis) ja Seto Kuningriigi viisamaks (pens., lapsed al. 13a, üliõpilased 5€, teised 8€) 

Reisikorraldaja: Est – Reisid OÜ    Raekoja plats 13 -15, Tartu 51004  estreisid@neti.ee

www.estreisid.ee

Saada päring siit!
reCAPTCHA is required.

 

 

Time

All Day (Saturday)

Location

Värska

Värska

Organizer

Est-Reisid OÜ+372 744 1666