july, 2022

16julAll DayRäpina lossiaed, Setomaal laevasõit, lõuna Inara Luigase juures jpm. huvitavat. Suveteater "Petserimaa igatsus"al. 63€

Event Details

                                     Setomaal laevaga ja teatrisse 16.juuli, 2022

Tartust väljasõit kell 10.00 Turu tn McDonalds´i parklast.

Räpinas Sillapää lossipark. Räpina riigimõis asutati esmakordselt 1582.a. Liivi sõjas tühjaks jäänud küla asemele. Mõisale kuulus 38 küla. Praegune mõisahoone, klassitsistlikus stiilis Sillapea loss, on ehitatud 1842. a., hiljem on seda rekonstrueeritud. Loss on silmapaistva arhitektuuriansamblina riikliku kaitse all. Tänapäeval on Sillapää lossis Räpina Koduloo- ja Aiandusmuuseum.
Tähelepanuväärne on 8,7 ha suurune Sillapää lossi mõisapark, mille kavandas 19. sajandi algul arhitekt W. Engelhardt. Kokku on siin üle 300 liigi puid ja põõsaid. Neist haruldasemad on must mänd, valge mooruspuu, ida-jugapuu, sahhalini ja kaukaasia nulg, mägi-ebaküpress, mandžuuria aprikoosipuu, kollane suhkrukask jt. Teeme pargis giidiga ringkäigu.
Park jaguneb kolme ossa. Esimene neist on peahoone tagune kõrghaljastusega ehisaed, mis laskub astangutena järve suunas. Järve äärest avaneb kaunis vaade vastaskaldal olevale kirikule ja puudele.
Pargi teine osa on teedega piiratud esiväljak hästi eristuvate puude ja põõsaste rühmadega. Kolmas osa on metsapark ringteega Võhandu jõe ääres koos vaatepaviljoniga jõekäärus.

Lõuna endise Mikitamäe vallavanema ja Seto Kuningriigi ülemsootska Inara Luigase juures.
Pelmeenid lisandiga (söö nii palju, kuni kõht täis saab) ja rõõsas koores, ahjus hautatud, kohupiimatäidisega pliinid, kohv/tee.

Värskas vaatame üle Petserimaalt Vabadussõtta läinud ja seal üle 300le hukkunule pühendatud mälestussamba.
Käime pühal allikal
ja võtame vett koju viimiseks. Tühi pudel kaasa.

Laevasõit Värska lahel (mitmete peatustega) kestab u 1 h ja paarkümmend minutit. Reegi Maja külastus.

Kõrge, põllukividest seinte ja tellistest karniisidega Värska õigeusu kiriku nimepühak on Püha Georgius ehk Püha Jüri. Kiriku tähtsaim püha on seetõttu kevadine jüripäev, mida peetakse Setomaal 6. mail. See on suur püha, mis tipneb pärastlõunase kirmaski ehk külapeoga. Kirikus on algupärane ikonostaas ehk ikoonisein ja arvukalt kauneid käsitööna valmistatud pühaserätte. Kirikut ümbritsevale kalmistule on maetud paljud Setomaale olulised kultuuritegelased, näiteks lauluema Anne Vabarna (1877‒1964) ja luuletaja Paul Haavaoks (1924‒1983).
Kiriku külastamisel on soovitav annetus.

Säpina külas,  vanas küünihoones, mis jääb Petserist kõigest 8 kilomeetri kaugusele,  etendub juulikuus 8 etendust Taarka pärimusteatri setokeelset draamat “Petserimaa igatsus”, mille on lavastanud Helena Kesonen ja dramatiseerinud Urmas Lennuk. Lavastuse atmosfääri muudab veelgi ehedamaks 2020 aasta muusiku tiitli pälvinud Mari Kalkuni autorilooming. Küüni asukoht ja iseloom toetab loodavat 90. aastate olustikku ja lavastuse temaatikat. Kohapeal on ka kohvik.  “Petserimaa igatsus” põhineb Petserimaa kirjaniku ja pikaaegse ajakirjaniku Ilmar Vananurme samanimelisel näidendil, mille on kohandanud Urmas Lennuk (Rakvere Teater). Vananurme tõsielulise näidendi peateema on piirideülene armastus, mille kohta võib öelda ka kontrolljooneülene armastus. Lavastuse kandev liin on piirid. Loo keskmes on noor ja õhetav armastus, Pauli ja Valli lugu. Paul on noor ja lootustandev ajakirjanik, kes armub Petseri neiu Vallisse. See on mitmekordselt keelatud armastus, noored pole seaduse silmis vabad ja vallalised, kuid seadusest rängemalt lahutab neid kontrolljoon, mis kerkib nende vahele kui sein. Kontrolljoon lahutab vanemad lastest, rebib armastajad teineteise embusest ning jätab inimesed ilma oma kodudest. Paralleelselt Pauli ja Valli looga jookseb Setomaa poolitamise lugu. Kestab 2 h koos vaheajaga.

Etenduse lõppedes kojusõit.

Reisi hind koos lõuna ja teatripiletiga: 63 eurot

Lisandub  laevasõit, pargigiid ja Reegi Maja külastus (13€)

Reisikorraldaja:   OÜ Est – Reisid  tel 55512921, 5510419  estreisid@neti.ee  
                                                            www.estreisid.ee (reisikalender ja -tingimused)

Saada päring siit!
reCAPTCHA is required.
  kõik * märgiga kastid tuleb täita

Time

All Day (Saturday)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga