june, 2023

29junAll DayViinistu, Mohni saar ja Seaküla Simson 1 vaba koht92€

Event Details

                  VIINISTU, MOHNI SAAR JA SEAKÜLA SIMSON   29. juuni 2023

Tartust väljasõit kell 8.00 (kohal olla 10 min varem) Turu tn McDonaldsi parklast.

Keset suurimate sügavustega rannikumerd kõrgub Soome lahe lõunakaldal üks isevärki saar – Mohni

‍Mohni – saar, kus on peatunud nii nunnad, piraadid, viikingid, luuletajad kui ka kunstnikud.

Saar, mis veel vaid mõni miljon aastat tagasi garanteeris mandri-eesti põhjapoolseima punkti au Käsmu poolsaarele on läbi aegade omanud strateegiliselt kõrget väärtust nii meresõitjatele kui ka randlastele, pakkudes suunavat tuld esimestele ning varju ja looduslikke ande teistele. Ja no kui randlased õppisid suunava tule asukohaga loovalt läbi käima, siis muidugi jagus ande kohe päris tükiks ajaks. Mitte küll looduslikke, aga looduse kaasabil.

Tänaselgi päeval pakub Mohni toetavat õlga loovusele lummavate vaadetega, nii tormise kui vaga veega, ja loob unikaalse maalilisuse peites päikeseketast suvel loetud tundideks enda selja taha. Ja mis võiks olla loovusele veel parem väetis, kui puhkus saarel endal – vali mõnus matkarada või avastamisretk Mohni metsikumas osas või peesita lihtsalt päev mööda ühel kahest saare liivarannast. Viimastel suvedel on esinenud saarel ilminguid ka töistest puhkajatest ehk kaugtööhoos kodukontordajatest. Mitu kaatrit veavad meid üle ja saarel teeme koos kohaliku giidiga ekskursiooni (umbes 2 km).

 Väikeses rannakülas Viinistul satume Kunstimuuseumi, mis asub vanas kalakülmhoones ja sellele lisandunud 2012 aastal ehitatud juurdeehituses. Viinistu Kunstimuuseumis saab nautida sadade eesti kunstnike loomingut läbi aegade. Ülevaatliku kunstikogu omanikuks on Jaan Manitski. Tünngaleriides pakuvad silmailu ja tekitavad emotsioone iga kuu vahetuvad näitused.  Kuhjakivi  asub Viinistu külas muuseumi taga. Kivi meenutab kujult heinakuhja. Migmatiitgraniidist rändrahnu pikkus on 5,8 m, laius 3,8 m ning kõrgus 4,1 m. Ümbermõõt on kivil 15,7 m.  Mustkivi asub Viinistu küla keskel kunstimuuseumi vastas rannal. Migmatiit-graniidist hiidrahnu pikkus on 8,1 m, laius 5,9 m ning kõrgus 3,3 m. Pärimuse järgi olla kõik siinsed lapsed Mustkivi alt toodud. Lõunaaeg.

Aivar Simson võttis endale kunstnikunime Simson Seakülast koduküla järgi, kus asub tema praegune kodu, vanaisalt päritud talu. 1990. aastate algul ilmusid kunstinäitustele Seaküla Simsoni pronksist meheriistad, tiivulised, rahvusliku vöökirjaga kirjatud, ähvardava türannosauruse sabaga või paluvalt ristatud esijäsemetega. Aivar Simson (sündinud 5. detsembril 1959 Jõhvis) on eesti skulptor, kes on lõpetanud ERKI 1989 a. Eesti Kunstnike Liidu ja Kujurite Ühenduse liige. 1980. aastate algul osales Nõukogude armee dessantväelasena Afganistani sõjas, teenides aega Helmandi provintsis. Oma endisi sõjamälestusi pajatab Simson dokumentaalfilmis “Afganistani armid” (2005). Läheme Aivarile külla.

Kaasa võtta ilmale vastav riietus, arvestada meresõitu (õnneks mitte pikk sõit) ja jalga mugavad jalatsid. Pudel vett ja kui soovi, siis väike snäkk, kui saarel kõht tühjaks läheb.

Reisi hind koos ateljee, giidiga saaretuuri, laevasõidu ja lõunaga: 92 eurot (grupp limiteeritud, max 25 in)

Viinistu Kunstimuuseumi pääse lisatasu eest.

Reisikorraldaja: OÜ Est – Reisid   tel 55512921  estreisid@neti.ee  
                                                         www.estreisid.ee reisikalender, reisitingimused jm info

Saada päring siit!

Time

All Day (Thursday)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga