november, 2016

05novAll DayHingedeaeg Võrumaal39.-

Event Details

Hingedeaeg Võrumaal 5.11.16

Hingedeaeg Võrumaal,  5. novembril, 2016 aastal.

Tartust sõidame välja kell 11:00, Turu tn. McDonalds’i ja Statoili vahelisest parklast.
Giid on Mall Hiiemäe – folklorist, kes on tuntud eeskätt eesti rahvakalendri ja pajatuste uurijana.
  2. novembril on hingedepäev. Meie esivanemad pidasid oluliseks kogu hingede aega. See algas mihkli-päeval ja lõppes jõuludega. Selle ajavahemiku sündmused mõjutavad inimesi tugevamalt kui tavaliselt. Esivanemate teada külastasid sel ajal meie maailma surnute vaimud. Vanarahvas talitas targalt. Kiirete tööde järel saabus puhkeaeg, mil oli mahti elu üle järele mõelda. Tänapäeval looduskeskkond meid nii ulatuslikult ei mõjuta, ent päikese madalseisust pole pääsu.
Aja jooksul kujunenud kombed häälestavad inimest teistsugusele hingeseisundile. Kriis annab puhas-tumise ja enesesse süüvimise võimaluse, kusjuures traditsioonidele tähelepanu pööramine kergendab koormat. Kombed isegi kannavad seda. Meie rahvalauludest on lugeda, et siitilmast mindi veeteed pidi. Sugulasrahvastel on aga säilinud legend maailmast kui jõest, mille ülemjooksul asuvad jumalad, keskjooksul oleme meie ja merre suubumise kohal paikneb allilm ehk teispoolsus.
Meie rahvale oli hingedeaeg uue, aga samas ka vana vastuvõtmise aeg. See oli aeg, mil käidi kosjas, aga samas oodati koju kadunute hingi. November ja detsember on niisiis muutuste aeg Muutumisel on toeks hinged, kõik põlvkonnad, kes on enne meid olnud. Mida annab hingedepäeva pidamine inimesele? Mida annab hingedepäeva pidamine kristlasele?
Hingedeajal on oluline oma esivanemate pärandi ja põlvkondade traditsioonide üle järele mõelda ning leida sellest endale tuge.
Meid ees ootav Pikakannu kool on praeguse Lasva valla territooriumil teadaolevalt vanim kool. See asutati Pindi mõisas XVIII sajandi algupoolel mõisnik Liepsdorffi hoolitsusel. Kirjalikult on kooli esimest korda mainitud koolikatsumise protokollis 15. jaanuarist 1736, kus on ära nimetatud ka kena ja jumalakartlikku õpetajat nimega Johan.
Koolmeister Johani ja tema naise Madle nimed esinevad mõisa laste ristimisel vaderite hulgas juba 1733. aastal. Hilisem Pindi vallakool on läbi sajandite asunud kolmes kohas: Pindi mõisast kolis kool 1836. aastal Rusima külla ja 1871./72. kooliaastal Pikakannule.   Kooli kroonika sõnutsi: “Rusima koolimaja ehitati Pindi mõisa, valla ja kohaliste veliste ühendatud jõul Rusima küla ja Väimela metsa vahele Tõrvoja kaldale, kus praegugi koolitare vare…”
Pärast maja mahapõlemist rajati uus koolmaja Leigo koolitalu maadele Otsa – Pindi mõisatee äärde. Kool sai oma nime seda lõunakaarest piirava Pikäkanno metsa järgi. Rahvapärimus seostab nime kas teeäärsete pikkade kändude või ka tarupuudega.
Praegune valgete seintega koolimaja, mida rahva seas ka hellitavalt “tsukrutükiks” kutsutakse, valmis 1939. aastal ja avati pidulikult 12. novembril. Ehitustöid juhatas Al – der .
Praegune punane plekkkatus pandi koolimajale 1998. aasta suvel. 2001.a. suvel rajati 1,2 km pikkune Pikakannu ravimtaimerada. Aasta hiljem ehitati väliauditoorium. Järgmisel kahel aastal vahetati välja koolimaja aknad. Välja on vahetatud koolimaja peauks.
31. juulil 2012 suleti Pikakannu Põhikool Lasva vallavolikogu otsusega ja sellest ajast tegutseb Pikakannu kool erakoolina.    Koha ajalugu pajatab muuseumituba ja kohalik giid.     Lõunalaud on kaetud!

Muusikat teeb  ja laulab Kait Tamra, kelle Aja ja elu lugu

…on alguse saanud  Võrumaalt. Kõikidelt elurännakutelt on ta alati siia tagasi tulnud. Otsides vanavanemate käte soojust kulunud ukselinkidelt, isa lähedust talveöö täiskuu külmas valguses ja ema kui kodu sümbolit…
Tähtsaks pidades väikseid ja varjus toimuvaid asju, uskudes et kõigel on kõigega seos….
Otsides õiglust ja õnne.

Päev maksab:  a’ 39 eurot   (grupis min. 40 in)

Reisi korraldab: EST – Reisid  Raatuse 20 Tartu  tel. 7441666, estreisid@neti.ee

Reisitingimused  www.estreisid.ee

Saatke palun oma tellimus alloleva vormi kaudu:

[contact-form-7 id=”1435″ title=”Kontaktivorm 1″]

Time

All Day (Saturday)

Location

Pikakannu

Pikakannu

Organizer

Est-Reisid OÜ+372 744 1666