may, 2019

18mayAll DayJalutuskäik Voldemar Kuslapiga Metsakalmistul ja Maarjamäe loss, kommunismiohvrite memoriaal ja filmimuuseum35€, 4 vaba kohta

Event Details

Rahvusvaheline muuseumipäev Tallinnas  Maarjamäe Keskuses ja jalutuskäik maesto Voldemar Kuslapiga  Metsakalmistul    18.5.2019

Tartust väljasõit kell 8 Turu tn. Mc Donalds’i parklast.

 Metsakalmistul teeme paaritunnise jalutuskäigu maestro Voldemar Kuslapiga. Tema hobi käia vahel mööda kalmistuid pole härrasmehe sõnul sugugi morbiidne vaid pigem rahustav ja elu paremini mõista lubav harrastus. Kuslapi uitamised kalmude vahel on raiutud suisa raamatuks  „Jalutuskäigud Eesti kalmistutel“.
Lõunastamiseks vaba aeg Pirita Keskuses.

Ekskursioon “Mälurada”  Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi ümbruses on kujunenud omamoodi mälupark, mis jutustab punaideoloogia tõusu ja languse loo ning mälestab selle ohvreid. Mälurada algab Maarjamäe lossi monumentide pargis, kus seisavad 21 nõukogudeaegset skulptuuri. Nende seas on kommunistlikule terrorirežiimile alusepanijaid, tõsiusklikke kommuniste, kes said omade poolt hukatud kui ka neid, kelle surmast sai hiljem müüdiloome tööriist. Edasi viib tee 23. augustil 2018 avatud kommunismiohvrite memoriaalile. Edasi viib rada 1940 ja 1941. aastal kujundama hakatud kalme ja mälestusalale, kus asub 36 meetrine 1960. aastal ehitaud obelisk 1918. aasta jääretke mälestuseks, 1975. aastal avatud Nõukogude võimu eest langenute memoriaal ning 1997. – 1998. aastal rajatud Saksa sõjaväe kalmistu mälestusmärk. 1,5 h giidiga retk mälurajal lõpeb Marjamäe lossi juures.

15.veebruaril 2018 avas Maarjamäe loss taas uksed peale põhjalikku remonti. Inetust pardipojast oli saanud kaunis luik.
Edasi on 1,5 – 2 h omal käel tutvumist just sellega, mis kõige rohkem huvitab. Võimalus ka kohvikust läbi lipsata.

Külastajaid ootab Eesti Ajaloomuuseumi suurnäitus „MINU VABA RIIK“
I ruum – Eesti Vabariigi sünni eellugu. Lugu algab 20. sajandi uute moodsate tuulte saabumisega, mil muutuv maailm jõudis Vene tsaaririigi läänepoolsematesse kubermangudesse – Eesti- ja Liivimaale. Revolutsioonid ja I maailmasõda, aga ka elekter, sport, kiiremad liikumisvahendid jmt muudavad ühiskonda ja eluolu.
II ruum – Eesti Vabariigi ülesehitamine. Vabariik sündis sõjaoludes. Vabadussõda, surmava kuuli auguga sõjasangar Julius Kuperjanovi vormikuub on seda mäletamas nagu ka välismaalt laekunud abi. Kangelastele aumärgid välja jagatud muutub lugu helgeks, sest sõda lõpeb, piir on paika pandud ja algab rahumeelne riigi ülesehitamise aeg, mida küll üritatakse väärata kommunistide riigipöördekatsega.
III ruum – Elu noores Eesti Vabariigis. Küllus, jõudeelu, puhkus kodumaa kaunites paikades, hingetõmbeaeg paljudele. Eesti oma tööstus saab jalad tugevamalt alla. Külastajagi saab osa 1930. aastate glamuurist ja selgeks õppida paar moetantsu.
IV ruum – II maailmasõda ja omariikluse surm. Lugu jätkub hallis muretoonis ja punases kumas. Oma riik kaotatakse ja paljud on sunnitud lahkuma või viiakse vägisi. Valikuid on piiratud. Teise maailmasõja vahetuvate okupatsioonide tingimuses, vangilaagris või paguluses tuleb ellu jääda.
V ruum – Elu Nõukogude Liidus. Nõukogude okupatsioon. Suletud piirid, pioneerid ja ühismajandid. Defitsiit ja tutvused. Hirm on. Nööbikaameraga KGB. Ka külastaja peab üle õla vaatama ega kuklas pole „suure venna“ silmi. Poes pole midagi aga sahver on täis.
VI – Eesti Vabariigi taassünd. Nüüd saab kõrini. Tullakse kokku ja meid on palju. Ehkki nii mõnigi kaup on kättesaadav vaid talongide eest, tehakse suhkruvatti ja pulgakommi, luuakse kooperatiiv või suisa ühisfirma.
VII ruum – Elu ja võimalused noores riigis. Ühtäkki on nii palju võimalusi, et valimine läheb raskeks. Riik ehitatakse taas üles. Noored poliitikud võtavad julgelt otsuseid vastu. Kellele see ei meeldi või tahab ise, saab omale erakonna luua.
VIII ruum – Kaasaegne Eesti. Lugu jõuab tänapäeva. Kõik on paigas. Riik on end kindlustanud vajalikesse liitudesse astumisega. Kõik teavad, mida nad tahavad.
IX ruum – Tulevikuvisioon Eestist 1000 aasta pärast. Näitus lõppeb projektiruumis, kus igal aastal lahendab EV1000 nägemuse üks kunstnik, lähtudes ideest, et 1000 aasta pärast on loodus, tehnoloogia ning inimesed omavahel põimunud.

 

Filmimuuseumi avanäitus “Duubel ÜKS”
Eesti Ajaloomuuseumi juures tegutseva filmimuuseumi esimene püsinäitus  „Duubel ÜKS“ võtab filmitegemise protsessi pulkadeks lahti ning jagab kõigile filmide loomise ja filmitegijate saladusi.
Näitusel liigume läbi filmitegemise eri etappide justkui kaamerataguses maailmas – aimu saab stsenaariumi, võttepaiga, montaaži, valguse ja heli rollidest ühe hea filmi juures ning kuulata paljude filmitegijate lugusid. Lahkudes võttepaigalt, hüppame filmimuusika rongile, astume mööda esilinastusele juhatavat punast vaipa ning jõuame kriitikute ette. Maailmakaardilt saab otsida Eesti filmi seoseid rahvusvahelise areeniga. Näitusel saab end ka filmitegijana proovile panna – rohelise taustaga stuudios saab igaüks tunda end loominguliselt, ise filmitegijana kätt proovida ja video salvestada. Et kordki elu jooksul end tunda Marilyn Monroe’na või kihutada motosportlasena nagu mängufilmis “Vallatud kurvid”.

Tallihoones VABADUSE KÕLA! Eesti levimuusika lugu.  4.mai 2018 – 31. detsember 2020

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus „Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu“ jutustab levimuusika ajaloost aastatel 1901-2001. Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. juubelile.

Levimuusikanäitus annab edasi Eesti rahva, kultuuri, aga eelkõige muusika lugu, mis algas kahe sõja vahel. Eesti muusika on seotud riigi enda värvika ajalooga, teinud läbi kõik kerged ja rasked ajad. Eksponaatide hulgas on Eesti esimene heliplaat aastast 1901; Raimond Valgre akordion; Eesti esimene süntesaator Varioola; Emil Laansoo kitarr; Tõnis Mägi, Anne Veski ja Marju Läniku esinemiskostüümid; Valter Ojakääru saksofon; Toomas Hendrik Ilvese nahktagi ja palju muud põnevat. 

 18.mail tähistatakse rahvusvahelist muuseumipäeva ja siis on Maarjamäe Kompleksi külastus tasuta

Reisi hind:  35€

Hinnas sees: bussisõit, giid-grupijuhi teenus, juhendatud jalutuskäik Metsalkalmistul ja
                     giidiretk „Mälurada“

 

www.estreisid.ee

Reisikorraldaja: Est – Reisid OÜ   Raekoja plats 13-15, 2. korrus  Tartu  tel. 744 1666  estreisid@neti.ee
                                                       Lossi 13 Põltsamaa tel. 55512921 poltsamaa.estreisid@neti.ee

 

 

Time

All Day (Saturday)

Location

Tallinn

Tallinn, Kesklinn

Organizer

Est-Reisid OÜ+372 744 1666