november, 2024

01novAll DayPühakute päev Tallinnas. Niguliste muuseumi avatud peaaltar ja vanalinnatuural 38€

Event Details

                                               1.novembril Pühakute päeva reis Tallinna

Tartust väljasõit kell 9.00 Turu tn McDonaldsi parklast.

Niguliste muuseum tähistab 1. novembril traditsioonilist kõigi pühakute päeva! Sel puhul on Niguliste kiriku peaaltari retaabel avatud terve päeva kõige pidulikumas vaates. Seda saab vaadata ainult kolm päeva aastas: pühakutepäeval ja lisaks kaks korda aastas püha Nikolause mälestuspäeva ehk nigulapäeva: 6. detsembril, kui on pühaku surmapäev ja 9. mail, kui tema säilmed jõudsid Barisse.
Niguliste kiriku peaaltari retaabel (1478‒1481) on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu maailmas. Lübeckist meister Hermen Rode töökojast tellitud retaabel on kaunistatud maalide ja skulptuuridega. Selle täielikult avatud pidulikus asendis avaneb vaade neljakümnele nais- ja meespühakule ning piiblitegelasele, kelle hulgas on ka kiriku patroon püha Nikolaus ja Tallinna kaitsepühak Viktor.
Püha Nikolausega seotud legende ja lugusid tutvustab uhke kunstiteose kaudu Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret või muuseumigiid. Ekskursiooni käigus avab ja sulgeb ta retaablit, selgitades selle erinevaid positsioone.
Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu Euroopas. Kappaltar telliti Lübecki meistri ja maalija Hermen Rode töökojast ning see valmis aastatel 1478–1481. See kuulub mõõtmetelt 15. sajandi hansa-linnade suurimate hulka: kõrgus 3,5 meetrit ning laius avatuna üle 6 meetri. Tüübilt on tegemist predellale toetuva kahe tiivapaariga kappaltariga. Avatavaid ja suletavaid tiibu liigutades saab pildiprogrammi varieerida. Altaritiibade asend sõltus nädalapäevadest ja kirikupühadest.
Teosel on kujutatud rohkem kui neljakümmet erinevat pühakut ja piiblitegelast. Nende valik näitab, millised pühakud olid hiliskeskaegsete tallinlaste jaoks olulised. Kappaltar läks maksma 1250 Riia marka. Selle raha eest oleks saanud linnas ehitada kaks või kolm kivimaja. Kappaltari põhirahastajateks peetakse Niguliste koguduse kõrval Tallinna Suurgildi ja Mustpeade vennaskonda, sest nende embleeme on kujutatud retaabli suletud ja poolavatud asendis. Samuti on teosel nende ühenduste jaoks tähtsad pühakud.
Avatud kappaltar. Kappaltari täielikult avatud, kõige pidulikumas asendis on kujutatud kahes reas kullatud ja värvitud pühakuskulptuure. Kolmkümmend kolm suurt figuuri paiknevad tähtsuse järjekorras – olulisemad pühakud on asetatud keskossa ja ülemisse ritta. Ülemise rea keskel õnnistab Kristus kroonitud neitsi Maarjat. Alumise rea keskel istuvad püha Anna ja neitsi Maarja koos Kristuslapsega.
Niguliste muuseumi ajalooline kirikutorn on avatud külastuseks – läbi nelja korruse kulgev klaaslift viib 50 meetri kõrgusel asuvale taevakorrusele, kust avaneb ainulaadne vaade vanalinnale ja Tallinna lahele. Torni teisel korrusel on avatud kirikukellade ekspositsioon ja kolmas korrus on ajutiste näituste päralt. Vaateplatvormidele ‒ kus tuul kunagi ei puhu ja külm ei näpista ‒ pääseb aastaringselt muuseumipiletiga. Klaasliftiga aeglaselt läbi erinevate korruste sõita ja muuseumi sisevaateid kogeda on omaette elamus. Torni arhitektuuri ja detailide põhjalikumaks avastamiseks saab korruste vahel liikuda taastatud ajaloolisest tornitrepist.

Retk vanalinnas.
Milline oli Tallinn sajandeid tagasi ja mis on sellest ajast säilinud?

Söögikoha soovitus St. Patricku pubi Narva mnt, 5. Püha Patrick oli katoliku pühak ja Iirimaa kaitsepühak. Teda peetakse Iirimaale ristiusu toojaks.

Reisi hind 38€

Lisaks: Nigulite muuseumi pääseme hind: 9€ soodushind pensionär ja 14€ tavahind. Tasuta külastusõigus vastava dokumendi ettenäitamisel: sügava või raske puudega 16-aastane ja vanem isik (tõendi alusel) ja tema saatja;  represseeritud ja represseerituga võrdsustatud isikud; Eesti Vabariigi muuseumitöötajad töötõendi esitamisel
Vanalinnatuur: …€

Reisikorraldaja: Est – Reisid OÜ   tel 55512921   estreisid@neti.ee  www.estreisid.ee 
                                                                                                                       reisitingimused jm info

Time

All Day (Friday)

Location

Tallinn

Tallinn, Kesklinn

Organizer

Est-Reisid OÜ+372 744 1666

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga