april, 2016

30aprAll DayEvent CancelledSigulda taimelaat ja Krimulda mõisVälja müüdud

Event Details

Sigulda taimeparaad ja Krimulda mõis 30.04.2016 ja lisareis 01.05.2016

Tartust väljasõit kell 7:00 Turu tn. McDonaldsi ja Statoili vahelisest parklast.
Sigulda ajalugu algab XI saj, mil soome-ugri hõimud – Läti põlisasukad liivlased – hakkasid praegusel Sigulda territooriumil asulaid rajama. Selles piirkonnas tugevnesid liivi traditsioonid ja kultuur, mistõttu praegune Sigulda on lätipärasem linn Lätis.
Siin toimub Läti taimede mess-näitus, kus võimalus osta Lätis kasvatatud taimi – kõige laiem ja lopsakam pakkumine kõikidest Läti maakondadest. Haruldaste ja ebatavaliste kujudega istikute oksjon, käsitööliste ja kodutootjate aastalaat, aiatooted ja tehnika, Svetku väljaku keskel näidisaed, konsultatsioonid aia loomisel jpm. Lõbu, mõnusa õhkonna ja esitluste eest hoolitsevad Siglulda kultuuritegelased. Üritus on tasuta, külastusaeg 3,5 tundi.
Krimulda mõisa (Krimuldas muiža) külastus (1h, 1€).
Aastal 1625.a. annetas Rootsi kuningas Gustav II Adolf lagunenud linnuse juures asuva Krimulda mõisa riiginõunik Oxenstiernale. Pärast seda on olnud erinevaid omanikke, mõisa on panditud ja müüdud. 1817.a. sai Krimulda omanikuks vürst Johann Georg Lieven, kes pidas ennast liivlaste vanema Kaupo suguvõsast pärinevaks. Lievenite valdusesse jäi mõis kuni võõrandamiseni aastal 1921. Mõisakompleks jagati XIX saj. kahte osasse, tol ajal valmisid ka kõrvalhooned. Ühes pooles asuvad tootmishooned (tall, tõllakuur, ait, söödahoidla, mille teisele korrusele viib sammastega kaldtee), teenijate maja ja veidi eemal seisab küün aga peahoonele lähemal asub mõisavalitseja maja. Teine pool oli paraadpool. Seal asusid peahoone, park ja hiljem, XIX saj. lõpus piiskopilinnuse juurde rajatud šveitsi majake. Aastal 1853.a rajati mõisa juurde romantilises stiilis park. 1854a. külastas Krimulda mõisa Vidzeme kindralkuberner Aleksadr Suvorov.
1862.a. 11.-12.juulil tutvus von Lievenite kuulsa ja ilusa Krimulda mõisaga ka Vene tsaar Aleksader II, kelle suure saatjaskonnaga visiidi ajaks lasti ehitada üle vallikraavi sild ja rajada vaadete nautimiseks käänuline ja maaliline jalgtee.
Kui 1921.aasta maareformiga mõisavaldus endistelt omanikelt konfiskeeriti ja 1922.a.Läti Punasele Ristile üle anti, siis asutati prof. Jankauska initsiatiivil sinna tuberkuloosisanatoorium.
Krimulda kirik on vanim kirik Lätis. Pärast Kubesele vallutamist 1205.aastal, ehitas Saksa ordu kiriku, mida on korduvalt taastatud ja ümberehitatud (XVII saj, keskel, XX saj.alguses) ja mis seisab siiamaani.
Liivi üliku Kaupo haud.
Hiljemalt “tööpäeva” lõpuks hakkame tagasi sõitma. Selleks ajaks on küll kõigil ostud tehtud, uued teadmised omandatud ja süda rahul kenast päevast!

Reisi hind: 27 eurot
Reisi hinna sees: bussisõit, teepeal giiditeenus, Sigulda ja Krimulda külastus (v.a. pääse 1€, mille korjame bussis)

Reisitingimused www.estreisid.ee

Reisikorraldaja: Est- Reisid OÜ Raatuse 20 Tartu tel. 7441666  estreisid@neti.ee
Lossi 13 Põltsamaa, tel. 55512921 poltsamaa.estreisid@neti.ee

Time

All Day (Saturday)

Location

Krimulda

Krimulda, Latvia

Organizer

Est-Reisid OÜ+372 744 1666