Juuli, 2023

29julKogu päevKaagjärve mõisa roosipäev. Aakre- ja Hummuli mõisadal 49€

Reisi üksikasjad

             Kaagjärve mõisa roosipäev. Aakre- ja Hummuli mõisad 29.07.2023

Tartust väljasõit kell 9.00 Turu tn McDonalds’i parklast.  Külastatavad kohad pole järjekorras.

Aakre mõis. Mõisaga tutvus algab väraval, mille lähedal on Aakre mõisapargi loodusõpperaja plaan. Mõisapargi ehteks on üle 200 aasta vanused lehised. Edasi väike ringkäik (kaasa voldik, et pärast oleks kodus võimalik nähtut meenutada) mõisa peahoone sees ja ümber, et kirjeldada 1934. aasta ümberehitust. Tutvumine ait-jääkeldriga (praegu peo- ja spordisaal), mille eriline uhkus on kividest laotud seinad. Teekond jätkub mõisa talli-tõllakuuri vaatlemisega. See on säilinud suuresti esialgsel kujul. Edasi veidi pikem teekond (paarsada meetrit) viinavabrikuni ja sealt üle Purtsi jõe metsnikumajani (koos aidaga). Teekonnale kulub aega olenevalt huvist 30 minutist kuni kahe tunnini. Koolihariduse juured ulatuvad Aakres sügavale. On teada, et 1731. aastal tegutses siinse mõisa ülalpidamisel kool, kus oli kogenud koolmeister. Kooli kolimine mõisa algas dramaatiliselt: vana koolihoone põles 1920. aastal kogu sisustusega maani maha. Olukorda raskendas see, et Aakre mõisa peahoone polnud kooli vastuvõtuks täielikult valmis: ruumid olid valgusvaesed ja internaadi puudumise tõttu magasid lapsed klassiruumi põrandal. Tosin aastat möödus kitsastes tingimustes, kuni hoone 1932.– 1934. aastal ümber ehitati. Projekti koostas Tartu linnaarhitekt Arnold Matteus, kes projekteeris õppeasutuse vajadusi arvestades avara ja eeskujuliku hoone. Selle arhitektuuris valitseb tasakaal moodsa ja vana ajaloopärandi vahel. Kelpkatus asendati viilkatusega, ruumi laiendamiseks ehitati välja katusekorrus, keldrikorrusele rajati käsitööklass ja söögisaal. Majja projekteeriti neli õpetajate korterit. Mõisahoone algne ühekorruseline kehand pärineb arvatavalt 19. sajandi keskpaigast von Rehbinderite suguvõsa ajast. Nõukogude ajal oli kool mõnda aega suletud, tollal mahutati mõisakatuse alla kortereid, raamatukogu, sidejaoskond, kauplus ja söökla.

Hummuli mõisakool. Esimesed andmed lastele koolihariduse andmisest Hummulis pärinevad 1687.aastast, mil Forseliuse kasvandike abiga asutati Helme kihelkonnas kaks mõisakooli, üks Kärstnasse, teine Hummulisse. Forseliuse andmetel oli neis sadakond õpilast. Kui kaua aga lapsi õpetati, pole teada.
Edasised andmed kooli ajaloost on pärit 1767.aastast, mida peeti kaua kooli asutamisaastaks.
   Töö koolis algas tavaliselt mardipäeva ja lõppes jüripäeva paiku. Õppetöö toimus vene keeles, ainult söögipalvused peeti eesti keeles. 70-ndate aastate lõpus muudeti kool kolmetalveseks. 1913. aastal põles Kullimäe koolimaja maha. Küll asus kool talus, vallamajas ja isegi kõrtsis. 1919/20. õppeaastal oli koolis 67 õpilast vanuses 9-st kuni 14 aastani. Klassiruume oli kaks, ruumid olid jahedad. Hämaral ajal töötati petrooleumilambi valgel. Suur puudus oli õpperaamatutest. 1924/25. õppeaastal avati juba 6.klass ning õpilasi oli üle 150. Õpilasi oli koolis olemasolevate ruumide jaoks liiga palju , ruumid olid avariiohtlikud, päevakorda kerkis uue koolimaja vajadus. Asja kiirendamiseks kirjutas koolijuhataja artikli Tallinna ajalehele pealkirja al ”Hädaohtlik olukord Hummuli 6-klassilises koolis”. Kohale ilmunud tehnik kinnitas avariiohtlikku olukorda, millele järgnes Haridusministeeriumi otsus kool kõrtsihoonest viivitamatult välja viia. Järgnesid läbirääkimised Sangaste krahviprouaga ja 1930.aastast asub kool endises Hummuli mõisa härrastemajas.

Kaagjärve on põneva ajalooga kant, kus kunagi elasid õlg õla kõrval lätlased ja eestlased, kus olid jõukad talud ja Bremeni kaupmeeste soost von Grotedele kuuluv uhke mõis. Von Grotede jaoks oli Karula kihelkond koduks terve sajandi ja Kaagjärvele ehitasid nad uusrenessansliku mõisahäärberi 1860. aastatel. Lisaks Kaagjärve mõisale kuulus von Grotedele 4000 ha suurune Karula mõis ja Kaagjärve Alamõisa rajatud suur tööstuskompleks.
Suursuguse Karula mõisa peahoone põles Vabadussõjas maha, kuid Kaagjärve mõisal nii halvasti ei läinud. Mõisa peahoones alustas 1924. aastal tegutsemist kohalik kool ja kooliharidust jagati mõisas peaaegu sajandi jagu. Kui 2010. aastal kool suleti, jäi mõisahoone mõneks ajaks tühjaks. Ent mitte kauaks, sest mõis sai 2014. aastal uued omanikud ja siit algab Kaagjärve mõisasüdame järjekordne eluetapp.
Täna peetakse siin Roosipäeva. Päev täis toredaid tegevusi. Mitmed töötoad (väikese tasu eest), muusika ja ekskursioonid täidavad meie päeva. Mitmed erinevad toitlustuskohad on avatud ja kõik peaks leidma endale meelepärast kehakinnitust. Täpsem päevakava selgub uuel aastal.

 Reisi hind 49 eurot (bussisõit ja teepealse reisisaatja teenus)

Lisatasu eest:  mõisate külastused-ekskursioonid kohaliku giidiga

Reisikorraldaja: OÜ Est – REISID  tel 55512921   estreisid.ee  www.estreisid.ee reisikalender jm info

 

Aeg

Kogu päev (Laupäev)

Location

Kaagjärve

Reisikorraldaja

Est-Reisid OÜ+372 744 1666

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga